Arheoloogia ja Piibel:
1. Tutanhamoni surimask
Sisukord
Teemakäsitlus: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Küsimused: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Lõpetamine

Kes oli siis Tutanhamon?

Kes oli siis Tutanhamon, keda asetati sellisesse hauakambrisse? Kas ta oli tähtis valitseja, kellel oli selja taga pikk valitsemisaeg? Tutanhamon oli tähtsusetu valitseja, kes oli surnud 18-aastaselt. Kindel on, et ta oli “ketservaarao” Ehnatoni väimees. Ta kasvas üles Aton-jumala kummardajana oma äia usulise uuenduse ajajärgul, kuid hiljem pöördus tagasi Amoni kummardajaks, millele viitab ka tema nimemuutus. Tema nimi muudeti nimelt Tutanhatonist Tutanhamoniks. Ta valitses umbes a. 1350 e.m.a.

Kui tema juba osalt avatud hauda uuriti, tehti üllatav avastus. Tema kroonisarnase padja alt leiti amulett. Tavaliselt olid sellised talismanid hematiidist, aga see oli rauast. Seega oli tehtud üks esimestest Egiptuse raualeidudest ja on tõsiasi, et see kulda täis haud sisaldab tähtsaima kultuuriajaloolise tõendina väikest rauatükki.

Paljude lõuendite alt leiti veel palju erinevaid aardeid, mis liigitati 101 rühma. Sõrmed ja varbad olid kuldtuppedes. See 18-aastane Egiptuse vaarao Tutanhamon oli sõna otseses mõttes kaetud kulla ja kalliskividega.

Tutanhamoni haualeid oli sensatsiooniline põhjusel, et haud oli praktiliselt puutumata. Hauarüüstajatel ei olnud õnnestunud murda neid müüre ega mäeseinu, mis kaitsesid noorukese valitseja puhkepaika. Kõige seesmine neist kuldkirstudest, milles Tutanhamon puhkas, on Kairo muuseumis ja see kirst kaalub üle tonni. Tonn puhast kulda! Ja ometi oli ta vaaraodest üks tähtsusetumaid. Mis võis küll olla selliste silmapaistvate vaaraode haudades, nagu Ramses II või Seti I? Arheoloog Derryl on ilmselt õigus, kui ta ütles: “kindlasti oli nende hauakambri igas ruumis niipalju rikkusi kui terves Tutanhamoni hauas kokku.” Millised fantastilised aarded on küll aastatuhandete vältel sattunud hauarüüstajate valdusesse!

  • left
  • right